Elektros energija namuose – kaip mokėti mažiau?
Šiuolaikiniai namų ūkiai neapsieina be elektros. Namuose ir butuose mums būtinas dirbtinis apšvietimas, o be buitinės ir vaizdo bei garso technikos, kurią naudojame kasdien, nebeįsivaizduojame savo gyvenimo.
Kaip tai atrodo praktiškai? Kokiems prietaisams reikia daugiausia elektros energijos? Atsižvelgiant į tai, kad vieni prietaisai veikia be perstojo (šaldytuvas), o kiti, pvz., valandą per dieną (skalbyklė), gali būti sunku tiksliai nustatyti, kiek elektros energijos namuose suvartoja buitinė technika.
Kas suvartoja daugiausia elektros energijos?
Vis dėlto vertėtų žinoti atskirų įrenginių ir prietaisų situaciją. Kurie iš jų suvartoja daugiausia elektros energijos ir turi didžiausią įtaką sąskaitoms bei šeimos biudžetui? Įprasta manyti, kad didžiausias elektros „eikvotojas“ yra šaldytuvas, nes jis veikia 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę. Pagal skaičiavimus, kuriuos galima rasti, pvz., įmonės PGNiG svetainėje, šaldytuvas užima trečią vietą tarp didžiausių buitinės energijos „valgytojų“.
- Pirmąsias dvi vietas pagal elektros suvartojimą dalijasi indukcinė kaitlentė ir elektrinė orkaitė.
- Trečioje ir ketvirtoje vietose – šaldytuvas ir elektrinis virdulys.
Toliau sąraše yra indaplovė, stacionarus kompiuteris, dulkių siurblys ir skalbyklė. Po jų – nešiojamasis kompiuteris, televizorius, mikrobangų krosnelė ir lygintuvas.
Šaldytuvas veikia nuolat, o kaitlentė naudojama tik retkarčiais. Pažvelkime, kaip atrodo elektros vartojimas:
Indukcinė kaitlentė suvartoja 2,05 kWh per dieną. O, atsižvelgiant į tai, kad vakarienė kasdien gaminama po 30 minučių ant dviejų kaitviečių, per metus suvartojama 748,25 kWh (pagal duomenis PGNiG svetainėje).
Energiją taupantis šaldytuvas per parą suvartoja 0,74 kWh, tad, nors ir veikia be perstojo, jo elektros energijos suvartojimas per metus siekia tik 270 kWh.
Atminkite, kad tai vidutinis suvartojamos elektros energijos kiekis, pasitelkiamas kaip pavyzdys. Tarkime, nors mikrobangų krosnelė yra didesnio galingumo nei stacionarus kompiuteris, ji įjungiama labai trumpam, o kompiuteris veikia iki 12 valandų, o dažnai net 24 valandas per parą su nedidelėmis pertraukėlėmis…
Kaip apskaičiuoti metines konkretaus įrenginio ar prietaiso naudojimo išlaidas? Padauginkite kilovatvalandžių (kWh) skaičių iš 1 kWh kainos (ši informacija nurodyta jūsų sąskaitoje už elektrą).
Atsižvelgiant į tai, kad 1 kWh kaina pagal populiarų G11 tarifą yra apie 0,65 zloto, nesunku apskaičiuoti, pvz., šaldytuvo naudojimo išlaidas: 270 kWh x 0,65 zloto = 175,5 zloto per metus. Indukcinė kaitlentė: 748,25 kWh x 0,65 zloto = 486 zloto per metus (orientacinė energijos kaina, 2022 m. sausis).
Paprasti būdai taupyti elektros energiją
Zaczniemy od największych „pożeraczy”, czyli piekarnika i płyty do gotowania. O oszczędnym korzystaniu z czajnika, zmywarki i żelazka także podpowiemy.W piekarniku – korzystaj z funkcji termoobieg, dzięki czemu można przygotować dania na dwóch poziomach jednocześnie np. podczas pieczenia mięsa na obiad, można w tym samym czasie upiec ziemniaki i inne warzywa.Pradėsime nuo didžiausių „valgytojų“, t. y. maistui ruošti naudojamos orkaitės ir kaitlentės. Taip pat papasakosime apie ekonomišką virdulio, indaplovės ir lygintuvo naudojimą. Orkaitėje naudokite karšto oro funkciją – galėsite vienu metu kepti ant dviejų padėklų, pvz., kepdami mėsą vakarienei, galėsite kartu paruošti bulves ir kitas daržoves.
- Išjunkite orkaitę likus maždaug 5 minutėms iki recepte nurodyto laiko pabaigos ir jos neatidarykite. Patiekalą baigsite kepti nenaudodami elektros.
- Jei gaminate ant elektrinės ar indukcinės kaitlentės – nepamirškite uždengti puodų. Tai stipriai sutrumpina gaminimo trukmę. Puodo dugnas turi būti švarus, kad gerai praleistų šilumą. Dėl tos pačios priežasties švari turi būti ir kaitlentė.
- Kai keisite buitinius prietaisus naujais, ieškokite A++ arba A+++ energijos klasės prietaisų. Jie taupo energiją.
- Šaldytuvo nereikėtų dažnai atidarinėti. Maisto prekes iš pradžių padėkite šalia šaldytuvo, tada visas jas vienu kartu kuo efektyviau sudėkite į šaldytuvą. Dėmesio: į šaldytuvą nedėkite karšto maisto – prireiks daug elektros, kad šaldytuvas atvėsintų kamerą.
- Jei naudojate elektrinį virdulį, pilkite į jį tik tiek vandens, kiek jums reikia, o ne sklidinai. Reguliariai šalinkite virdulyje susidariusias kalkes, pvz., citrinos rūgšties tirpalu – švariame virdulyje greičiau užvirs vanduo.
- Nejunkite lygintuvo, jei norite išlyginti tik vieną ar du daiktus. Palaukite, kol susikaups daugiau drabužių.
- Maksimaliai užpildykite indaplovę, naudokite geros kokybės indų plovimo tabletes, kad nereikėtų papildomai plauti indų po tekančiu vandeniu. Rinkitės programas, kurių pavadinime yra žodis „Eco“ – jas naudojant suvartojama mažiau elektros ir vandens.
- Jei iš kambario ar virtuvės išeinate kad ir 5 minutėms – išjunkite šviesą. Šiuolaikinėms LED lemputėms dažnas junginėjimas nekenkia, kaip būdavo su halogeninėmis ir liuminescencinėmis lemputėmis.
- Prie įėjimo į namus įrenkite apšvietimą su judesio davikliais. Taip bus taupiau ir saugiau.
Planetos ateities labui verta pradėti jau šiandien. Viskas dar mūsų rankose.