Kodėl verta atlikti seno namo renovaciją?
Iš straipsnio sužinosite:
- Kokių pranašumų turi renovacija?
- Kokiu būdu geriausia šiltinti seną namą?
- Kokią medžiagą rekomenduojama naudoti senų namų stogams izoliuoti?
Atsakymas paprastas: todėl, kad nebūtų eikvojama papildoma energija namo šildymui, nebūtų mokamos didelės sąskaitos, o jūs būtumėte tikri dėl šiluminio komforto tiek žiemą, tiek karštomis vasaros dienomis. Maža to, gera pastato šilumos izoliacija neleidžia formuotis smogui, kuriuo vėliau patys ir kvėpuojame.
Naujai pastatytas namas turi atitikti techninių reikalavimų sąlygas, kurios nuo 2021 m. tapo dar griežtesnės. Namai, pastatyti laikantis galiojančių standartų, yra energiją taupantys pastatai.
Tačiau visiškai kitokia padėtis su namais, kurie Lietuvoje buvo statomi iki 1985 metų. Daugumai jų iki šiol reikia kompleksinės renovacijos. Mūsų šalyje yra daug pastatų, kurie neatitinka energinio naudingumo standarto.
Kompleksinė modernizacija
Taigi ką reikėtų pakeisti ar patobulinti? Norint pajusti renovacijos poveikį, ją reikia atlikti kompleksiškai.
Termiškai modernizuojant pastatą, visų pirma reikia apšiltinti išorines pastato pertvaras, t. y. stogą ir sienas. Jei jų šiluminė izoliacija nepakankama arba jos iš viso nėra, šilumos nuostoliai gali sudaryti daugiau nei 40 %!
Kitas etapas – pasenusių kietojo kuro katilų keitimas, nes būtent jie yra pagrindinis oro taršos ir energijos nuostolių šaltinis. Tada reikėtų pakeisti langus ir duris. Taip pat renovacija apima ir vėdinimo sistemos tobulinimą, atsinaujinančios energijos išteklių naudojimą ir netgi apšvietimo keitimą.
Kas po ko, arba Ekonomiška renovacija
Labai svarbu renovaciją atlikti ne tik kompleksiškai, bet ir reikiama seka. Gaila, bet gana dažnai pasitaikanti klaida yra ta, kad šilumos šaltinis pakeičiamas, prieš tai neapšiltinus išorinių namo pertvarų. Tai visiškai neparanku ekonominiu požiūriu. Kodėl?
Todėl, kad katilo ar kito šildymo įrenginio galingumas turi būti pritaikytas pagal pastato energinius poreikius. Šie poreikiai tiesiogiai susiję su patalpų plotu ir su šilumos nuostoliais, patiriamais per sienas, stogą ir vėdinimo sistemą. Taigi, nors prieš apšiltinant išorines pertvaras nauja termoizoliacija, katilo galingumas gali patenkinti poreikius, tačiau tai padarius – greičiausiai juos viršys. Visų pirma, galingesnis katilas gali kainuoti brangiau, antra, per didelis įrenginys veiks neekonomiškai ir naudos daugiau kuro.
Todėl iš pradžių būtina įrengti stogo ir sienų šilumos izoliaciją, tada pakeisti langus ir duris, o visa tai padarius – prisiminti šildymo įrenginius.
Kokiu būdu šiltinti seną namą?
Norint pagerinti patalpų šiluminį komfortą, būtina užtikrinti, kad pastatas bus tinkamai apšiltintas. Nuo 2021 m. pradžios galiojantys techniniai reikalavimai taikomi ne tik naujai statomiems, bet ir renovuojamiems namams. Vadovaujantis jais ir kaip išorinių sienų, stogų bei palėpių perdangų šiltinimo medžiagą naudojant mineralinę vatą „Knauf Insulation“, per metus sąskaitas už šildymą ir karšto vandens ruošimą galima sumažinti iki 40 %.
Pelninga investicija
Investicijos į renovaciją atsipirks ir šiluminį komfortą, kai lauke šalta arba atvirkščiai – karšta, pajusime tik tada, jei bus naudojamos aukštos kokybės statybinės medžiagos ir įrenginiai.
Šlaitinių stogų ir išorinių sienų šilumos izoliacijai rekomenduojama naudoti mineralinę vatą „Knauf Insulation“. Pasirinkus produktą „Unifit 033“, pagamintą pagal technologiją ECOSE® ir atitinkantį techninius reikalavimus, pasiekiamas ≤ 0,15 [W/m2K] šilumos perdavimo koeficientas. Šios vatos šilumos laidumo koeficientas λ = 0,033 W/mK. Norint užtikrinti reikiamą pertvaros koeficientą U, reikia sumontuoti vos 30 cm storio dviejų sluoksnių šilumos izoliaciją (vienas sluoksnis tarp gegnių, kitas – po gegnėmis).
Jei pastato šilumos izoliacijai bus naudojama reikiamo storio ir aukštos kokybės mineralinė vata, mes galėsime mėgautis: šiluminiu ir akustiniu komfortu, geru mikroklimatu bei apsauga nuo gaisro.