Kaip išvengti palėpėje drėgmės?

Tinkamai sumontuotas šlaitinis stogas – geros apsaugos nuo neigiamo ekstremalių oro sąlygų poveikio garantija. Jei stogo konstrukcija atitinka techninius reikalavimus ir yra tvirta, jai tikrai nekels grėsmės jokia drėgmė.

Stogo konstrukcija turi atitikti visus standartus ir reikalavimus, keliamus išorinėms pastato pertvaroms:

  • šilumos ir garso izoliacijos;
  • konstrukcijos stabilumo ir atsparumo apkrovoms;
  • garų laidumo;
  • atsparumo ugniai;
  • sandarumo.

Pastatas turi būti suprojektuotas ir pastatytas iš tokių medžiagų bei gaminių, kad nekeltų pavojaus nei jame gyvenančių, nei kaimynų higienai ir sveikatai. Neigiamos įtakos pavyzdys gali būti vandens garų kondensavimasis stogo konstrukcijos viduje dėl kurio gali atsirasti pelėsis. Sprendimas, neleidžiantis kauptis drėgmei konstrukciniuose ir apdailos sluoksniuose – garus praleidžiančios medžiagos. Tinkamai parinktos reikiamų parametrų medžiagos padeda išvengti pelėsio ir apsaugoti pastato konstrukciją nuo biologinių pažeidimų.

Bet kokiomis sąlygomis

Jei pastatas tinkamai apšiltintas, patalpose visada išlieka optimali temperatūra, kad ir kokios aplinkos sąlygos būtų (temperatūra, stiprus vėjas, krituliai, oro drėgmė). Taip pat tai garantuoja optimalias šilumos ir drėgmės sąlygas palėpėje.
Ką daryti pastebėjus drėgnas dėmes ar kondensatą palėpėje, kai lauke nelyja? Kokia gali būti jų atsiradimo priežastis?
Be montavimo klaidų, atsiradusių įrengiant stogo konstrukciją ir dengiant patį stogą, arba mechaninių stogo dangos pažeidimų, priežastys, dėl kurių palėpėje atsiranda drėgmė, gali būti šios:

  • užsikimšusi arba netinkama stogo ventiliacija, nes blogai cirkuliuojantis oras neišdžiovina kondensato;
  • drėgmės sankaupos arba vėją izoliuojančio sluoksnio pažeidimai;
  • nepakankamo storio šilumos izoliacija, sudėta tik tarp gegnių, ir ties gegnių bei izoliacijos susilietimo linija susiformavę šiluminiai tilteliai;
  • stogo santvaros statybai naudota drėgna mediena;
  • garo izoliacijos nebuvimas arba netinkamas jos tvirtinimas.

Apsauga nuo drėgmės ir biologinės korozijos

Tinkamą stogo konstrukcijos apsaugą nuo išorės drėgmės garantuoja gerai sumontuota stogo danga. Jei stogo konstrukcija yra su vientisu kietu pagrindu (pvz. OSB plokštė), papildomą apsaugą užtikrina bituminė danga arba garams laidžios membranos, dengiamos ant lentų arba OSB plokščių. Kitu atveju, ant gegnių naudojam gerai garus praleidžiančią membraną „Homeseal LDS 0,04 FixPlus“, tarpus tarp gegnių užpildom mineraline vata „Knauf Insulation“ per visą aukštį.
Kadangi membrana praleidžia garus, per ją iš palėpės vidaus galės pasišalinti perteklinė drėgmė. Kartu ji apsaugos stogo konstrukciją ir šilumos izoliaciją nuo sudrėkimo, jei pro stogo išorę prasiskverbtų drėgmė.
Prasta apsauga nuo vėjo ir per mažas vėdinamas tarpas tarp mineralinės vatos bei membranos neleidžia šilumai išeiti iš termoizoliacinės medžiagos ir patekti drėgmei į orą. Esant sandarios konstrukcijos stogui, būtina po danga palikti vėdinamąjį tarpą, kuris leidžia pasišalinti vandens garų pertekliui, taip pat ant vidinio šlaitinio stogo paviršiaus įrengti garo izoliacinę membraną „Homeseal LDS“.
Tačiau jei stogas yra sandarios konstrukcijos (su vientisai išdėstytomis plokštėmis ir garo nepraleidžiančiu sluoksniu), o palėpės apšiltintos mineraline vata, garo izoliacinės plėvelės, labai atsparios garų pralaidumui, įrengti nerekomenduojama. Tai neleidžia iš pertvaros pasišalinti drėgmei. Todėl, esant sandariai dangai, saugiausias sprendimas yra kintamo garų pralaidumo garo izoliacija „LDS Flexplus“. Ji puikiai tinka net sudėtingos formos stogo konstrukcijai. Aktyvios garo izoliacijos parametrai kinta pagal atitinkamą drėgmės lygį. Žiemą ji praleidžia mažiau vandens garų ir saugo šilumos izoliaciją nuo įsiskverbiančios drėgmės. „LDS Flexplus“ būdingas didelis atsparumas garų pralaidumui, todėl ji gerai saugo palėpės konstrukciją nuo kondensato. Vasarą jos pralaidumas išauga, tad pertvara gali lengviau išdžiūti.

Stogo šlaitų ventiliacija

Kad iš šlaitinio stogo šilumos izoliacijos sluoksnio pasišalintų vandens garų perteklius, būtina tinkama stogo ventiliacija. Būdas, kaip turėtų būti vėdinamas šlaitinis stogas, priklauso nuo jo formos ir nuolydžio dydžio bei kampo. Tačiau, kad ir koks būtų taikomas būdas, esminis jo pranašumas yra visą laiką nuolat džiūstantis šilumos izoliacijos sluoksnis ir stogo konstrukcija. Tinkama stogo ventiliacija didina esamo apšiltinimo efektyvumą ir ilgina stogo konstrukcijos eksploatacijos laiką. Drėgmė gali pradėti kauptis, jei ji nuolat patenka iš pastato vidaus, taip pat dėl technologinės drėgmės arba dėl stogo dangos nesandarumo. Papildomas tinkamo vėdinimo pranašumas – palėpės vėsinimas, dažnėjant karštiems orams vasaros metu. Vandens garų kondensacija – labiausiai žiemą pastebimas reiškinys, kai temperatūrų skirtumas palėpės viduje ir lauke itin didelis. Jei stogas gerai ventiliuojamas, susidarius rasos taškui, galima būti tikriems, kad drėgmė susikaups ten, iš kur kondensatas tikrai pasišalins už stogo ribų.
Esant šlaitinės konstrukcijos stogui su kietu pagrindu, numatomi du vėdinamieji tarpai. Pirmasis tarpas paliekamas tarp termoizoliacijos ir pirminio dangos sluoksnio (lentų, OSB plokščių). Antrasis – tarp pirminės dangos sluoksnio ir pačios stogo dangos. Kad ir kam būtų naudojama palėpė, abu vėdinami tarpai privalo būti vientisi, kad vėdinimas vyktų per visą stogo ilgį.
Jei stogo su gegnėmis pirminė danga yra gerai garus praleidžianti membrana „Homeseal LDS 0,04 FixPlus“, užtenka vieno vėdinamojo tarpo. Drėgmės perteklius pasišalina dėl mažo membranos difuzinio atsparumo. Nereikalaujama, kad pirminė danga ties stogo kraigo linija būtų atvira. Todėl kraigas papildomai apsaugomas nuo kritulių vandens. Vatą „Knauf Insulation“ tiesiogiai padengus membrana „Homeseal LDS 0,04 FixPlus“, galima papildomai sutaupyti energijos, nes cirkuliuojantis oras neatvėsina šilumos izoliacijos.
Kruopščiai sumontuota stogo danga ir apšiltinimas kartu su tinkama ventiliacija užtikrina, kad palėpėje bus sausa ir šilta. Gerai funkcionuojantis stogo vėdinimas ir taikoma „Knauf Insulation“ sistema „LDS Homeseal“ sukuria kompleksinį sprendimą, padedantį apsaugoti palėpę nuo drėgmės. Šiuo metu projektuojamiems energiją taupantiems, mažai energijos sunaudojantiems ar pasyviesiems namams naudojamos aukščiausios kokybės izoliacinės medžiagos. Tačiau, norint kontroliuoti šilumos nuostolius, verta reguliuoti drėgmės lygį palėpės viduje, o tam puikiai tinka patikrinti sistemos „Homeseal LDS“ sprendimai.